Пошук

Село Грабовець — центр старостинського округу

Фото без опису                       

Село на березі р. Стрий, за 2 км на захід від м. Стрий. Попередня назва – Грабовець Стрийський. Назву виводять від назви дерева граба, бо начебто колись село було знане грабовими тинами. Відомий учений К. Тищенко пояснює походження назв багатьох населених пунктів з основою Граб – від готського слова graba – рів, яма. Щоправда, в другому випадку вчений пише: «Атрибутами кельтських божеств є назви граба і білих гусей (Грабовець, Гусятин), граб – дерево Тараніса (одного з кельських богів). Як відомо, стародавні кельти залишили глибокий слід в етноісторії прадавньої України. Якщо котрась із версій підтвердиться, заснування села слід віднести принаймні на півтори-дві тисячі років у глибину часу. У назві наголошують літеру «а». Межує із Стриєм, селами Завадовом, Конюховом, Дулібами. Частини села і мікротопоніми: Вигнані, Попівщина, Солуксело, Ями Швабові, Опришкові, Дорога на Конюхів, Пороховня, Болоня.

За переказами, село засновано в княжий період, згідно з ЛОАТП – в 1463 році. Селяни займались рільництвом, тваринництвом, ремеслами, згодом торгували і працювали у місті Стрию. У 1880 р. було 146 хат і проживало 895 осіб. Під час Першої світової війни через сильні бої біля Стрия село згоріло дотла. У 1921 році вже було 150 хат, проживало 1032 особи; у 1931 році – 227 хат; у 1935 році проживало 915 українців, 196 поляків, 5 жидів. У 1939 році налічувалось 1570 осіб: 985 українців 230 поляків, 5 жидів, 350 німців. Наприкінці 1939 року німці репатріювали до Німеччини, поляки після Другої світової війни – до Польщі. У 2008 році проживало 1033 особи.

За СРСР було створено Грабовецьку сільку раду, в 1954 році її ліквідували і приєднали до Дулібської сільської ради. За України відновлено Грабовецьку сільську раду. Землями користувався колгосп у Конюхові. Загальна площа угідь – 1253 га.

У 1924-1925 рр. споруджено першу дерев’яну церкву Різдва Пресвятої Діви Марії УГКЦ. Основним матеріалом послужило дерево з колишньої церкви 1814 року, привезене з с. Лавочне на Сколівщині. При церкві був колись і є нині церковний хор.

Першу кам’яну школу ім. М. Шашкевича спільно для Грабовець та Дуліб споруджено в 1911 році. Першу читальню «Просвіта» відкрито в 1890 рр. у приміщенні німецької школи. При читальні були хор, драматичний гурток, бібліотека, дитячий садок. У 1979 році споруджено приміщення клубу, в якому нині працюють Народний дім, бібліотека. Створено народний хор, дитячий ансамбль, драматичний гурток.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь